Valmiera savus ciemiņus sagaida ar skaistu dabu un ievērības cienīgām vietām

Nacionālā parka “Gauja” ziemeļu vārti – Valmiera, sagaida savus ciemiņus..

Valmiera savus ciemiņus sagaida ar skaistu dabu un ievērības cienīgām vietām

Nacionālā parka “Gauja” ziemeļu vārti – Valmiera, sagaida savus ciemiņus ne tikai ar skaistu dabu un ievērības cienīgām vietām, bet arī ar vēsturiskiem pieminekļiem, interesantiem kultūras un sporta pasākumiem, aizraujošām leģendām un teiksmām.

Atrašanās vieta

Valmiera atrodas netālu no Latvijas galvaspilsētas Rīgas – aptuveni 100 km, kā arī netālu no Latvijas – Igaunijas robežas, aptuveni – 50 km. Par Valmieras galveno ielu mēs varam uzskatīt Gauju, kura sadala Valmieru divās daļās, vienu no tām sauc par Pārgauju. Gauja, piešķir Valmierai dabisku skaistumu, uz kuru nevar beigt lūkoties. Gar Gaujas krastu ir ierīkotas pastaigu takas, pa kurām lēni pārvietojoties var izbaudīt meža smaržu un raudzīties Gaujas ūdeņu dziļumos. Tas viss atrodas piecu minušu gājiena attālumā no pilsētas centra un tieši tāpēc to vajadzētu apskatīt ikvienam!

Pilsētas vēsture

Vēsturiskajos dokumentos, Valmieras vārds pirmo reizi tiek minēts1323. gadā, bet tās apkaime tika apdzīvota jau 2 – 3. gadsimtā pirms mūsu ēras. 1224. gadā zemes, kuras bija apkārt Gauja sev pakļāva Zobenbrāļu ordenis, pēc tam – Livonijas ordenis. Apdzīvoto vietu paplašināšanās veicināja arī tas, ka vieta atradās blakus tirdzniecības ceļam, kurš gāja pa Gauju. Valmiera piederēja Hanzas apvienības savienībai. Pilsētu nopostīja gan karš, gan ugunsgrēki, savā pastāvēšanas laikā tā ir nopostīta vienpadsmit reizes. Ļoti nežēlīgs bija 18. gadsimts, kad 1784. gadā Valmierā bija palicis tikai sešdesmit koka ēku. Vēsturisko būvniecību Valmieras centrā, kura bija izveidojusies pēdējo 150 gadu laikā, nopostīja kara darbības Otrā Pasaules kara laikā. Tad, par pilsētas prioritāti kļuva drupu novākšana un pilsētas atjaunošana. Tā, lūk, atkal sākās Valmieras atjaunošanas ceļš, kurš turpinās vēl joprojām. Vietējiem iedzīvotājiem darba vietas sagādā uzņēmumi, kuri atrodas šajā pilsētā, bet vienīgajā Vidzemes reģiona augstskolā, tiek sagatavoti speciālisti tādās jomās, kuras būs spējīgas veicināt pilsētas izaugsmi.

Pilsētas viesiem

Visskaistākie un vissvarīgākie Valmieras pilsētas objekti ir: Valmieras Svētā Sīmaņa baznīca, kura tika uzbūvēta 1283 vai 1284 gadā un ir Valmieras pilsētas vēstures simbols, kurš atrodas paša Valmieras centrā un ir pilsētas vēstures liecinieks. Viduslaiku pils, kura piederēja Livonijas ordenim, pilsdrupas un Valmieras muzejs, kurš liecina par viduslaiku pilsētas Valmieras varenību. Starp Valmieras pils pilsdrupām atrodas Valmieras muzejs – Valmieras pilsētas vēstures glabātājs.

Gaujas krastos jūs sagaidīs Sajūtu parks – pastaigu taka, ejot pa kuru, jūs sajutīsiet dabas pieskārienu un tas viss neizbraucot no pilsētas. Tieši šajā vietā jūs vislabāk varat ieslēgt visus piecus cilvēka maņās orgānus – dzirdi, redzi, tausti, smaržu un garšu.

Alus darītava “Valmiermuižas alus”, atrodas netālu no Valmieras un kura pateicoties savam augsti kvalitatīvajam alum un tūristu pieplūdumam ir kļuvusi slavena pa visu Latviju. Alusdarītavas apmeklējuma laikā jums ir iespēja iepazīties ar alus un citu dzērienu pagatavošanas procesu.

Jāņa Daliņa vārdā nosauktajā stadionā katru gadu tiek rīkotas sacensības vieglatlētikā, kā arī daudzas citas, liela mēroga sacensības.

Aktīvais tūrisms

Valmiera un tās apvidus ir kā radīti aktīvā tūrisma cienītājiem. Vasarā, te ikvienam ir iespēja ar velosipēdu apbraukt Valmieru un tās tuvāko apkārtni vai arī doties ceļojumā. Šim nolūkam ļoti labi derēs Gaujas krasti, kur aiz katra tās līkuma paveras jauni, gleznaini skati. Valmiera ir lielisks sākuma punkts ceļojuma sākumam ar laivām pa upi, bet Kazu krāces ir viena no vislabāk ierīkotajām airēšanas slaloma trasēm Baltijā. Valmiera katru gadu sapulcē labākos Latvijas un Baltijas airētājus uz pasākumu “Laivu maršs Abuls – Gauja”. Aktīvās atpūtas cienītāji, ziemas laikā, var doties slēpot apkārt pa Valmieras apvidu, kā arī pa J. Daliņa stadionu. Kalpu slēpošanas cienītāji var doties uz aktīvās atpūtas bāzi “Baiļiem”.

Kultūra un māksla

Kultūras un mākslas cienītājus Valmierā iepriecinās Valmieras drāmas teātris. Māksliniecisko darbu izstādes var apskatīties Valmieras muzejā, kā arī Valmieras Kultūras centrā. Mākslas galerijā “Laipa” katrs var izpausties individuāli un piedalīties dažādas meistarklasēs. Populāra atpūtas vieta Valmierā ir kinoteātris “Gaisma”, kur visu laiku tiek demonstrētas jaunākās kinofilmas.

Transports

Jebkurš ceļotājs var aizkļūt līdz Valmierai gan ar automašīnu, gan ar vilcienu, gan ar autobusu. Aktīvākie ceļotāji ceļā var doties ar laivām vai ar velosipēdiem.